Osobom poszkodowanym w wypadkach, przysługują różne świadczenia, a zadośćuczynienie jest jednym z nich. Podstawą wypłaty zadośćuczynienia jest doświadczenie krzywdy niemajątkowej, czyli takiej która spowodowała cierpienia fizyczne i psychiczne u poszkodowanego.
O zgłoszeniu szkody pisałam już tutaj Zgłoszenie szkody – gdzie, jak, kiedy? i tutaj Jak napisać zgłoszenie szkody?
W takim razie, co skłania mnie do poświęcenia kolejnego wpisu na to zagadnienie?
Już wyjaśniam.
Większość poszkodowanych, jest przekonana, że od ubezpieczyciela może otrzymać jedynie odszkodowanie. Nic w tym dziwnego, bo to termin podstawowy, którego używa się najczęściej.
Spora część poszkodowanych nawet nie wie, że może starać się o wypłatę zadośćuczynienia za ból i cierpienia i takie sprawy najczęściej kończą się w momencie wypłaty odszkodowania za poniesione straty materialne.
Jednego możemy być pewni, zakład ubezpieczeń z własnej woli nie przypomni Ci o możliwości zgłoszenia dodatkowych roszczeń, w tym w postaci zadośćuczynienia.
Aby otrzymać odpowiednią kwotę zadośćuczynienia, musisz sam wysłać do zakładu ubezpieczeń stosowny wniosek i wskazać jakiej konkretnie kwoty domagasz się z tego tytułu.
W przepisach prawa nie znajdziemy konkretnych stawek pieniężnych należnych w ramach zadośćuczynienia, ponieważ jest to forma rekompensaty za ból i cierpienia, która ma postać całkowicie uznaniową. Dlatego tak istotne jest rzetelne przedstawienie wpływu wypadku drogowego na życie i zdrowie poszkodowanego, co powinno mieć swoje przełożenie na kwotę przyznanego i wypłaconego zadośćuczynienia.
Jak uzasadnić wniosek o zadośćuczynienie?
-
Opis zdarzenia
Zaczynamy, od opisania zdarzenia, w wyniku którego zostałeś poszkodowany.
-
Opis odniesionych obrażeń
Aby opisać jakie obrażenia doznałeś w wyniku wypadku, najlepiej posłużyć się dokumentacją medyczną, która zawiera komplet informacji na temat obrażeń jakich doznałeś w wyniku wypadku. Powinieneś opisać czy doszło u Ciebie do utraty przytomności, wstrząsu mózgu, określić jakich urazów, złamań, pęknięć, zwichnięć czy ran doznałeś.
>>> Co powinno znaleźć się w oświadczeniu o szkodzie sprawcy zdarzenia? Wypadek drogowy a kolizja – czym różnią się te pojęcia?
Zdarzenia drogowe najczęściej związane są z urazami kręgosłupa szyjnego, lędźwiowo-krzyżowego, ale też częste są urazy barku (złamany obojczyk, uraz więzadła, ukruszenie kości), uszkodzenia ręki, nogi czy tkanek miękkich (skręcenie, naciągnięcie więzadeł, stłuczenie).
-
Przebieg procesu leczenia, rehabilitacji, operacji i zabiegów
Krok po kroku opisujesz cały przebieg procesu leczenia. Jeżeli bezpośrednio po wypadku zostałeś przewieziony do szpitalnego oddziału ratunkowego i wymagałeś hospitalizacji, opisz jak długo pozostawałeś w szpitalu. Precyzyjnie określ jakie operacje czy zabiegi przeszedłeś, jakie diagnozy stawiali lekarze i jakim badaniom Cię poddano.
Jeżeli musiałeś korzystać z kołnierza ortopedycznego, ortezy, usztywniacza czy stabilizatora, koniecznie o tym wspomnij. Podaj jakie leki zostały Ci przypisane oraz okres leczenia farmakologicznego.
Następnie wskaż wszystkie placówki medyczne, przychodnie i poradnie, w których podjęte zostało leczenie.
Jeżeli dostałeś skierowanie do poradni rehabilitacyjnej i na zabiegi fizjoterapeutyczne, opisz to. Nie zapomnij o przebiegu leczenia psychologicznego, terapeutycznego lub psychiatrycznego.
-
Opis bólu, który odczuwałeś lub który odczuwasz nadal
Opisz dokładnie ból, który odczuwałeś bezpośrednio po wypadku. Sprecyzuj jakich części ciała dotyczył i spróbuj określić jego natężenie.
Pamiętaj, że z uwagi na szok pourazowy, ból może ujawnić się dopiero po kilku dniach (zwykle po ustąpieniu doznanego szoku), dlatego skup się na obecnie odczuwanych dolegliwościach. Jeżeli ból nadal Ci doskwiera, doprecyzuj czy promieniuje do innych części ciała, czy utrudnia Ci prawidłowe funkcjonowanie i czy zmuszony jesteś do korzystania z leków przeciwbólowych.
-
Opis stanu psychicznego
Opisz swój stan psychiczny po wypadku. Jeżeli korzystałeś z opieki psychologa czy psychiatry, informacje obrazujące Twój stan psychiczny znajdziesz w dokumentacji medycznej. Natomiast jeśli nie leczyłeś się pod tym kątem, ale okoliczności kojarzące się z wypadkiem sprawiają, że pojawia się u Ciebie lęk czy wręcz przerażenie, skup się na swoich odczuciach.
Traumie po wypadku może towarzyszyć wiele przykrych dolegliwości, ale też stanów chorobowych czy zaburzeń. Wśród najczęstszych są: ataki paniki, rozdrażnienie, koszmary senne, lęk przed podróżowaniem samochodem, problemy z koncentracją, unikanie kontaktów z innymi ludźmi i wiele innych.
>>> W jaki sposób pozyskać rentę od ubezpieczyciela? Renta z polisy OC sprawcy wypadku komunikacyjnego
-
Praca zarobkowa
Jeżeli w związku z uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia po wypadku utraciłeś dochody lub zarobki, przysługuje Ci odszkodowanie. Jednak w tym punkcie, skup się na opisaniu jakie konsekwencje wywołał wypadek w sferze Twojego życia zawodowego pod kątem uzyskania zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Opisz, czy obrażenia jakie poniosłeś po wypadku, wpłynęły na Twój rozwój zawodowy, budowanie kariery, zdobycie awansu, możliwość odbycia szkoleń czy wyjazdów służbowych.
-
Opis życia codziennego, pasji, hobby
Skutki wypadku drogowego, w tym doznane urazy i odczuwane dolegliwości bólowe, zmuszają często do zmian w życiu codziennym poszkodowanego.
Dlatego w tym punkcie, wskaż w jaki sposób zmieniło się Twoje życie osobiste po wypadku. Odpowiedz sobie na pytania: Czy na skutek wypadku zmuszony byłeś do ograniczenia lub zaprzestania uprawiania sportów, realizacji pasji, hobby? Czy zmienił się Twój sposób spędzania wolnego czasu? Czy stan zdrowia po wypadku w jakiś sposób zaburzył Twoje funkcjonowanie w sferze społecznej? Czy doznane urazy wykluczyły Cię z życia towarzyskiego? Czy zmieniło się coś w Twoich relacjach z bliskimi?
Zgłoszenie szkody – pamiętaj
Uzasadniając wniosek o wypłatę zadośćuczynieni w zgłoszeniu szkody, porównaj swój tryb życia przed zdarzeniem, z trybem życia po tym zdarzeniu.
Przykład takiego porównania:
Poszkodowany przed wypadkiem był osobą aktywną życiowo, pracowitą, chętnie podejmującą różnego typu aktywności, otwartą na potrzeby innych ludzi. Był spontaniczny w relacjach społecznych, spędzał dużo czasu z dziećmi, jeździł z nimi na wycieczki. Nadto uprawiał sporty, jeździł na rowerze i grał w piłkę nożną. Poszkodowany patrzył z nadzieją w przyszłość i ją planował. Był optymistą. Wypadek i jego reperkusje, istotnie ograniczyły możliwości aktywności życiowej i wpłynęły na jego kondycję psychiczną. Znacząco obniżyło to jego kondycję emocjonalną, co nie pozostało bez wpływu na relacje małżeńskie, społeczne. Poszkodowany przeżywa poczucie winy, że jest obciążeniem dla innych, dla rodziny – nie spełnia oczekiwań, nie jest w stanie realizować planów. Wypadek uniemożliwił mu uprawianie sportów, musiał zrezygnować ze swojej pasji jaką jest jazda na rowerze. Ma problemy ze snem, zamknął się w sobie, stał się drażliwy i nerwowy.
Jeżeli masz dodatkowe pytania, śmiało napisz do mnie.
Justyna Małek
radca prawny
Zdjęcie: Dominika Kwiatkowska
***
Zadośćuczynienie czy odszkodowanie? Jakie są różnice?
W kwestii pojęć związanych z tematyką odszkodowawczą często pojęcia „zadośćuczynienie” i „odszkodowanie” są używane zamiennie.
Choć w języku potocznym takie uproszczenie jest akceptowalne, to jednak z punktu widzenia prawa, terminy te są odrębnymi instytucjami prawa cywilnego i oznaczają dwie zupełnie inne formy rekompensaty poniesionych szkód [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }