Jeżeli jesteś osobą poszkodowaną w wypadku drogowym i na skutek tego zdarzenia doznałeś uszczerbku na zdrowiu fizycznym oraz psychicznym, przysługują Ci świadczenia z polisy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku.
Aby otrzymać należne świadczenia należy w pierwszej kolejności zgłosić szkodę tj. zwrócić się z wnioskiem do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiona została polisa OC sprawcy.
Z poprzedniego wpisu dowiedziałeś się gdzie zgłosić szkodę po wypadku lub kolizji drogowej, w jaki sposób to zrobić oraz w jakim terminie.
Jeżeli jeszcze tego nie wiesz, zachęcam Cię serdecznie do przeczytania wpisu na ten temat Zgłoszenie szkody – gdzie, jak, kiedy ?
Teraz pojawia się kolejne pytanie:
Jak napisać zgłoszenie szkody?
Na wstępie należy zaznaczyć, że nie istnieje uniwersalny wzór zgłoszenia szkody, ponieważ każda szkoda jest inna – dotyczy konkretnego zdarzenia i konkretnego poszkodowanego. Wniosek o wypłatę odszkodowania i/lub zadośćuczynienia skierowany do ubezpieczyciela, powinien zawierać jak najwięcej precyzyjnych informacji na temat okoliczności zdarzenia, następstw wypadku i konsekwencji zdrowotnych dla poszkodowanego.
Jednak są pewne stałe elementy pisma, które zaprezentuję poniżej i które pomogą Ci samodzielnie sporządzić zgłoszenie szkody.
Zaczynając od góry pisma:
Miejscowość i data
Wiadomo – każde pismo powinno zawierać miejsce i datę jego sporządzenia
Twoje dane
- Imię i nazwisko
- Adres zamieszkania
- Adres poczty elektronicznej
- Numer telefonu
Adres e-mail oraz telefon nie jest koniecznym elementem pisma, ale może znacznie ułatwić późniejszy kontakt z zakładem ubezpieczeń.
Adresat
- Oznaczenie zakładu ubezpieczeń, do którego kierujemy zgłoszenie szkody
- Siedziba ubezpieczyciela
Opis czego dotyczy pismo
- Data szkody
- Sprawca szkody
- Numer rejestracyjny samochodu i numer polisy OC sprawcy
Roszczenia
Określ kwotę dochodzonych roszczeń oraz z jakiego tytułu dochodzisz zapłaty od ubezpieczyciela.
Jako osoba poszkodowana w wypadku, możesz domagać się naprawienia szkody materialnej (odszkodowanie, renta) oraz naprawienia szkody niematerialnej – tj. zadośćuczynienia za cierpienia fizyczne i psychiczne.
Termin i sposób płatności
Wskaż w jaki sposób i do kiedy ubezpieczyciel powinien wypłacić Ci świadczenia.
Numer rachunku bankowego
Nie zapomnij wskazać numeru rachunku bankowego, na który ma nastąpić wypłata świadczeń od ubezpieczyciela.
Uzasadnienie
W tym miejscu musisz opisać szkodę, a przede wszystkim jakie skutki poniosłeś w wyniku wypadku komunikacyjnego i jak zmieniło się Twoje życie po tym zdarzeniu.
Uzasadnienie powinno zawierać, w szczególności:
- Opis zdarzenia
W przypadku wypadku drogowego istotne są wszystkie szczegóły, więc zadbaj o to, aby w opisie zdarzenia było ich jak najwięcej. Przede wszystkim należy podać datę zdarzenia, godzinę oraz miejsce. Należy opisać dokładnie w jaki sposób doszło do wypadku i określić kto w nim uczestniczył – wskazać sprawcę oraz ewentualnych świadków. W opisie zdarzenia możesz podać inne dodatkowe informacje, m.in. dotyczących zapiętych pasów bezpieczeństwa, warunków panujących na drodze, pogody, czy widoczności.
- Opis odniesionych obrażeń
Kolejnym etapem jest opisanie doznanych przez Ciebie obrażeń. W tym celu najlepiej posłużyć się dokumentacją medyczną, która zawiera komplet informacji na temat Twojego stanu zdrowia po wypadku.
- Przebieg procesu leczenia, rehabilitacji, operacji i zabiegów,
- Opis bólu, który odczuwałeś lub który odczuwasz nadal,
- Opis stanu psychicznego – opisz czy masz jakieś lęki związane z wypadkiem i na czym owe lęki polegają,
- Praca zarobkowa – jakie konsekwencje wywołał wypadek w sferze Twojego życia zawodowego,
- Opis życia codziennego, pasji, hobby – opisz jak się to zmieniło na skutek wypadku.
Załączniki
Wymień od myślników dokumenty, którymi dysponujesz i załącz je do pisma.
Warto podkreślić, że ubezpieczyciel rozpatruje wniosek o odszkodowanie za wypadek przede wszystkim w oparciu o przedstawione mu dokumenty. Do zgłoszenia szkody powinniśmy dołączyć zatem komplet dokumentacji dotyczącej zdarzenia, dokumentacji medycznej z przebiegu leczenia oraz dokumenty potwierdzające poniesione przez nas koszty.
Będą to między innymi takie dokumenty jak:
– notatka policyjna,
– karty informacyjne ze szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR),
– historia leczenia,
– kopia zwolnienia lekarskiego,
– zlecone badania wraz z wynikami,
– dokumentacja medyczna związana z przebytymi operacjami i zabiegami,
– zaświadczenia lekarskie – np. o przebytej rehabilitacji
– paragony, rachunki, faktury na potwierdzenie poniesionych wydatków na leki, wizyty lekarskie, badania, opatrunki, zakup sprzętu ortopedycznego (np. orteza, kołnierz ortopedyczny)
– wykaz kosztów obejmujące m.in. zniszczone podczas wypadku rzeczy, okulary, odzież, czy też zestawienie przejazdów do placówek medycznych z wyliczeniem przejechanych kilometrów i wynikającymi z tego kosztami lub w przypadku konieczności korzystania przez poszkodowanego z opieki osób trzecich czas i zakres świadczonej opieki
Podpis
Twoje imię i nazwisko
Pamiętaj
Ze zgłoszeniem szkody nie musisz czekać do całkowitego zakończenia leczenia (często taką informacje dostają moi Klienci od ubezpieczyciela). Jeżeli nadal się leczysz lub poniosłeś dodatkowe wydatki, zawsze możesz uzupełnić swoje zgłoszenie.
Jeżeli nie dostarczysz kompletu dokumentów, ubezpieczyciel nie oddali Twoich roszczeń, ale wezwie Cię do dostarczenia brakującej dokumentacji lub wystąpi o nią do odpowiednich instytucji.
Uważaj
Z przykrością stwierdzam, że zakład ubezpieczeń w procesie likwidacji szkody wykorzystuje wszystkie możliwe sposoby, aby nie wypłacić nam należnych świadczeń lub wypłacić je w mocno zaniżonej kwocie. W momencie zgłoszenia szkody, ubezpieczyciel z przyjaznej i sympatycznej instytucji (którą znamy z momentu zawierania umowy i reklam) zmienia się w machinę z wężem w kieszeni.
(trudno sobie wyobrazić takiego stwora, ale takie mam skojarzenia 😊)
Na zakończenie tylko dodam, że samodzielne zredagowanie zgłoszenia szkody wraz z wnioskiem o wypłatę jest jak najbardziej możliwe. Jest to złożone działanie, ale nie tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wymaga podstawowej wiedzy, przygotowania dokumentacji oraz przestawienia informacji dotyczących wypadku.
Jeżeli masz dodatkowe pytania, śmiało napisz do mnie.
Justyna Małek
radca prawny
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień Dobry
Kto jest potencjalnym świadkiem w sprawie o odszkodowanie?
Dzień dobry
świadkiem może być każdy kto ma wiedzę na temat poniesionej przez poszkodowanego szkody. Najczęściej świadkami w sprawach o zadośćuczynienie czy odszkodowanie są osoby z rodziny poszkodowanego, przyjaciele, znajomi, osoby sprawujące opiekę nad poszkodowanym, czy współpracownicy.
Jestem poszkodowaną osobą pieszą potrąconą na pasach. Wypadek miał miejsce w styczniu 2022 r. W XI 2022 zapadł prawomocny wyrok, na mocy którego oskarżona winna mi wypłacić odszkodowanie i zadośćuczynienie w wysokości 20 tys. Do tej pory nie wywiązała się z tego zobowiązania. Czy mogę wystosować pismo wraz z wyrokiem do jej ubezpieczyciela OC w celu realizacji należnej wypłaty. Z uszanowaniem Elżbieta
Jeżeli dysponuje Pani prawomocnym wyrokiem sądu karnego przeciwko sprawcy to może Pani złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika sądowego. Kwestia OC – jeżeli jeszcze Pani tego nie zrobiła to może Pani zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy. Wtedy zobowiązanym do wypłaty będzie zakład ubezpieczeń.