Po ustaleniu podmiotu odpowiedzialnego za skutki wypadku komunikacyjnego należy go o tym fakcie zawiadomić. Dokonać tego możemy w różnych formach, począwszy od zgłoszenia telefonicznego, wypełnienia stosownego formularza na stronie ubezpieczyciela, czy wreszcie poprzez sporządzenie pisemnego zgłoszenia szkody zawierającego wezwanie do zapłaty.
Owo zgłoszenie szkody powinno zawierać następujące elementy:
- zawiadomienie o wypadku tzn. wskazanie miejsca i daty zdarzenia, opis okoliczności faktycznych, przebieg wypadku;
- wskazanie numeru rejestracyjnego samochodu i numer polisy OC sprawcy;
- opis obrażeń ciała i ich następstwa, określenie rozmiaru cierpień psychicznych oraz fizycznych;
- wskazanie jak przebiegał proces rekonwalescencji – czas spędzony w szpitalu, rehabilitacje, zabiegi;
- wskazanie żądanej kwoty jakiej dochodzić zamierza poszkodowany oraz z jakiego ma ona przypadać tytułu np. odszkodowanie, zadośćuczynienie, renta, zwrot kosztów dojazdu do placówek medycznych, zwrot kosztów dodatkowej specjalnej diety;
- załączenie dowodów: np. notatka policyjna o ile ją dysponujemy, wyrok karny skazujący sprawcę, dokumentacja medyczna – karta leczenia szpitalnego, zaświadczenia lekarskie, skierowania do specjalistów, rachunki za leczenie/zakup sprzętu medycznego, rozliczenie kosztów dojazdu do placówek medycznych etc.
Zgłoszenie szkody w wyżej wymienionej formie poza walorem informacyjnym – opis wypadku, jego negatywnych następstw, wskazanie żądanej kwoty etc. – cechuje się doniosłością w zakresie określania terminu, od którego winny biec zasądzone odsetki na rzecz poszkodowanego. Jak zauważa Sąd Najwyższy w Wyroku z dnia 28 czerwca 2005 roku, sygn. akt I CK 7/05 –
Ciążący na zakładzie ubezpieczeń obowiązek terminowego świadczenia zależy od spełnienia dodatkowych przesłanek dotyczących współdziałania poszkodowanego, w tym zwłaszcza zgłoszenia roszczenia, oraz obiektywnych możliwości ustalenia okoliczności koniecznych do ustalenia odszkodowania. Zobowiązanie do zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego, przewidzianego w art. 445 k.c., ma charakter bezterminowy, stąd też o przekształceniu go w zobowiązanie terminowe decyduje wierzyciel przez wezwanie dłużnika do wykonania.
Por. również Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 2002 roku, sygn. akt V CKN 1331/00 – ,
Zakład ubezpieczeń odpowiadający za sprawcę wypadku komunikacyjnego z tytułu odpowiedzialności cywilnej dopuszcza się zwłoki, jeżeli nie spełnia świadczenia na rzecz poszkodowanego w terminie 30 dni, licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o wypadku.
Zgłoszenie szkody, to pierwszy krok do uzyskania należnych kwot odszkodowania czy zadośćuczynienia. Zredagowanie go w sposób prawidłowy oraz kompletne przedstawienie dowodów potwierdzających nasze twierdzenia, skutkuje oszczędnością czasu oraz pozwala na pełniejszą rekompensatę poniesionych szkód.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }