Sylwia Fota

aplikant radcowski

W ramach swojej praktyki zawodowej zajmuję się problematyką dochodzenia szeroko pojętych roszczeń odszkodowawczych oraz obsługą przedsiębiorców. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w kancelariach prawnych prowadzących postępowania odszkodowawcze...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Kierowca odpowiada za szkody wyrządzone na parkingu przez pasażera – wyrok TSUE

Sylwia Fota28 listopada 2018Komentarze (0)

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez pasażera otwierającego drzwi, wysiadającego ze stojącego pojazdu? Wątpliwości pojawiające się na tym tle rozwiał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej TSUE) w Orzeczeniu z dnia 15 listopada 2018 r, sygnatura akt C 648/17.

Otóż, jak zauważa TSUE ,,Czynność otwarcia drzwi pojazdu stanowi użytkowanie środka transportu zgodne z jego funkcją, ponieważ umożliwia w szczególności wsiadanie lub wysiadanie osób, które będą się przemieszczały, oraz załadunek i wyładunek przedmiotów, które będą przewożone tym pojazdem. Wniosku tego nie podważa okoliczność, że wypadek miał miejsce podczas postoju pojazdów będących przedmiotem sporu w postępowaniu głównym i że stały one wtedy na parkingu.”

Z orzeczenia TSUE, wprost wynika, iż ubezpieczenie OC komunikacyjnego będzie obejmowało sytuacje, w których pasażer stojącego na parkingu pojazdu, przy otwieraniu drzwi tego pojazdu, uderzył i uszkodził stojący obok pojazd.

Zatem podmiotem odpowiedzialnym będzie, Towarzystwo Ubezpieczeniowe w którym posiada wykupioną polisę OC, posiadacz/kierowca pojazdu, z którego to wysiadał pasażer bezpośrednio wyrządzający szkodę.

Powyższe rozstrzygnięcie TSUE z pewnością, ułatwi dochodzenie stosownych odszkodowań.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@blochkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: